Trwa komunikacja
PL | EN

Co nowego?

Franciszek Szydlak

Franciszek Szydlak to najbardziej znany zamkowy przewodnik. Stowarzyszenie Historyków Sztuki nadało mu medal Króla Przewodników.


Pan Franciszek Szydlak urodził się 17 sierpnia 1925 roku. Jego przodkowie pracowali w majątku ostatnich właścicieli zamku – rodziny Salamonów. On sam od lat młodzieńczych związany był z warownią niedzicką. Jako 14 letni chłopiec zaczął tam pracować – podawał piłki na korcie tenisowym gościom Salomonów.

 

Po wojnie stał się zamkowym dozorcą. Był również świadkiem wydobycia inkaskiego pisma węzełkowego tzw. kipu spod progu bramy zamku średniego w 1946 roku.

 

Z chwilą otwarcia przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki muzeum na zamku, pan Franciszek został pierwszym przewodnikiem. Charakterystycznymi cechami jego gawęd było łączenie języka literackiego z gwarą, opowieści i dowcipu ze śpiewem. Miał życiową mądrość i pasję. Barwne historie przetrwały w pamięci wielu osób, którym dane było zwiedzić zamek z Panem Franciszkiem.

 

Stowarzyszenie Historyków Sztuki odznaczyło go w 2005 roku Medalem Merentibus za szczególne zasługi dla Stowarzyszenia, oraz w 1990 roku medalem dla Króla Przewodników. Otrzymał również Srebrny Krzyż Zasługi RP, odznakę Zasłużony Działacz Kultury oraz Złotą Odznakę za Opiekę nad Zabytkami.

 shs_krol_przewodnikow_1990__3_.jpg (mini)

Zmarł 9 kwietnia 2015 roku. W 2016 roku Stowarzyszenie ufundowało tablicę pamiątkową „Franciszek Szydlak. Znany zamkowy przewodnik – gawędziarz”, która została wmurowana na zamkowym krużganku

 

Zachęcamy do lektury książki „Opowieści Pana Franciszka i o Panu Franciszku”!

 

Iwona Kapołka

Powrót
×