Trwa komunikacja
PL | EN

Co nowego?

Prawda z nieprawdami splatają się… - twórczość Aleksandra Rowińskiego

Pisarz, reporter, publicysta, wydawca, współtwórca polskiej szkoły reportażu, twórca scenariuszy, tropiciel skarbu Inków w Polsce, miłośnik zamku Dunajec w Niedzicy – takimi słowami można określić zmarłego w listopadzie 2021 roku Aleksandra Rowińskiego.

 


Urodzony w 1931 roku Aleksander Rowiński ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Związku Literatów Polskich. W 1987 roku założył Wydawnictwo Oficyna Literatów Rój.

Aleksander Rowiński był związany ze Spiszem, a szczególnie z Zamkiem Dunajec w Niedzicy. Niezwykle interesował się historią inkaskiej księżniczki Uminy, która według legendy przebywała w niedzickiej warowni. Historię Inków poruszył nie tylko w scenariuszu do filmu zatytułowanego „Inkowie w Polsce”, lecz także w swoich książkach: „Pod klątwą kapłanów” (reporterskie śledztwo historyczne, związane z ukryciem w Pieninach inkaskiego skarbu), „Dreszczowce zamku Dunajec” (opowieści związane ze Spiszem i Zamkiem Dunajec), „Przeklęte łzy słońca” (próba analizy historii legendarnego skarbu od początku do końca), „Polskie drogi synów słońca” (fabularyzowany dokument o Inkach).

Również spod jego pióra wyszła książka poświęcona legendarnemu przewodnikowi po zamku Dunajec – panu Franciszkowi Szydlakowi, zatytułowana „Opowieści Pana Franciszka i o Panu Franciszku”. Aleksander Rowiński szacował w niej, że blisko 6 milionów Polaków miało szansę spotkać Franciszka Szydlaka w murach Zamku Dunajec. Do książki dołączono płytę z nagranymi opowieściami i przyśpiewkami Franciszka.

Aleksander Rowiński był też autorem książki „Pan Zagłoba”, która opisywała lata młodości Onufrego – bohatera „Trylogii” Sienkiewicza. Publikacje Aleksandra Rowińskiego wielokrotnie były nagradzane, m.in.:  Anioły Warszawy (nagroda „Życia Literackiego” 1969),  W lepszym towarzystwie (nagroda SDP im. Pruszyńskiego 1976), Pamięć nieustająca (Nagroda im. J. Skowronka 2013).

Autor podczas swojej reporterskiej pracy wielokrotnie odwiedził Niedzicę. Był pierwszym badaczem historii Inków w Polsce. Jego książki zawsze prędko znikały z półek księgarni  i nadal cieszą się popularnością.

 

 

Powrót
×