Trwa komunikacja
PL | EN

Co nowego?

Czy wiesz, że…

 

…do naszych czasów przetrwał bezcenny – stuletni dokument wymieniający, historyczne wyposażenie Zamku Dunajec? 

 


 Spisany w 1923 roku przez notariusza z Nowego Targu – Franciszka Horaka – „Inwentarz spadku po św. p. Gezie Salamonie Alapi” wymienia wszystkie przedmioty stanowiące zarówno inwentarz żywy (zwierzęta w stajniach), jak i martwy. Wśród tych ostatnich opisano m.in. wielki sekretarzyk – kabinet włoski – obecnie zdobiący komnaty Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie przewieziono go jeszcze w 1945 roku.  

 

 

kabinecik.jpg (full)

Fot. J. Górecki

Oto opis tego dzieła sztuki (fragment „Inwentarza”): 1 wielki sekretarzyk, w formie kredensu, 1,50 m. szeroki, 2.20 m. wysoki, z różnego drzewa, fornirowany, gzymsy okładane, rzeźbione, śróbowe filarki, bogato inkrustowany, z złoconymi bronzami i złoconemi, drewnianemi rzeźbami, bogato okładany szyldkretem, przyczółki na szufladach dekorowane kością słoniową z bardzo ładnymi i subtelnymi rysunkami i widokami Rzymu. Wewnątrz, wogóle w całym sekretarzyku ma się znajdować 365 szufladek i różnych skrytek. Całość bardzo ładna robota włoska, antyk doskonale utrzymany, dzieło sztuki."

Inwentarz jest jednym z nielicznych źródeł, dzięki którym możemy sobie wyobrazić, jak wyglądały wnętrza zamkowe za czasów ostatnich właścicieli.  

 

 J. Górecki

Powrót
×