Trwa komunikacja
PL | EN

Co nowego?

90 - lecie Stowarzyszenia Historyków Sztuki

Czy wiesz, że Zamkiem w Niedzicy opiekuje się Stowarzyszenie Historyków Sztuki, które w tym roku obchodzi 90-lecie swojej działalności?

logofb.png 


Stowarzyszenie Historyków Sztuki zostało założone w październiku 1934 roku. Na jego czele stanął wówczas prof. Tadeusz Szydłowski  z wiceprezesami Stefanem Komornickim i Michałem Walickim. Od początku członkom Stowarzyszenia przyświecały idee: nauka, ochrona zabytków oraz popularyzacja sztuki. Obecnie Stowarzyszenie Historyków Sztuki liczy ponad 1600 członków, zrzeszonych w 12 oddziałach. Pod opieką Stowarzyszenia są dwa wysokiej klasy zabytki: Kamienica Fukierowska w Warszawie oraz Zamek Dunajec w Niedzicy. Statutowymi celami Stowarzyszenia są:

  • inicjowanie prac naukowo – badawczych w dziedzinie badań nad sztuką oraz ich popularyzacja,
  • kształtowanie w społeczeństwie zamiłowania do sztuki i wiedzy o sztuce oraz odpowiedzialności za dobra kultury,
  • publiczne występowanie w sprawie dziedzictwa kulturowego,
  • umożliwienie pogłębiania wiedzy fachowej przez członków Stowarzyszenia oraz ich aktywności w środowisku zawodowym,
  • troska o poziom zawodowy i etyczny członków Stowarzyszenia,
  • integracja środowiska historyków sztuki oraz osób związanych zawodowo lub społecznie z badaniami nad sztuką i zabytkami.

Cele te są realizowane poprzez współpracę z różnymi instytucjami, stowarzyszeniami i organami administracji publicznej, odpowiedzialnymi za opiekę nad nauką, sztuką i zabytkami, organizowanie zjazdów, konferencji i innych przedsięwzięć naukowych i popularyzatorskich, wydawanie publikacji naukowych i popularno-naukowych, działalność opiniodawczą i opiniotwórczą.

 

Stowarzyszenie Historyków Sztuki opiekuje się Zamkiem w Niedzicy od 1950 roku!

Zamek Dunajec w Niedzicy stał się obiektem zainteresowania członków Stowarzyszenia Historyków Sztuki już po wojnie. Na początku 1946 roku rozpoczęły się starania Oddziału Krakowskiego o przejęcie zabytkowej twierdzy na własność. Wiosną 1949 roku Kierownictwo Odnowy Zamku Królewskiego na Wawelu rozpoczęło prace związane z adaptacją i konserwacją obiektu pod nadzorem profesora Alfreda Majewskiego. 13 lutego 1950 roku Ministerstwo Kultury i Sportu oddało oficjalnie zamek pod opiekę Stowarzyszeniu Historyków Sztuki, a w listopadzie odbyło się otwarcie Domu Pracy Twórczej w zamku.  Od 1963 roku w Zamku Górnym i Średnim funkcjonuje muzeum, a w Zamku Dolnym znajdują się komnaty i pokoje gościnne do wynajęcia.

 

Iwona Kapołka

Powrót
×